Święty Anatol

Opublikowano: poniedziałek, 28 październik 2019

 

Św. Anatol - patron matematyków.

Czas 1 listopada wiąże się u nas z dniem Wszystkich Świętych. Z tej okazji przybliżam czytelnikom postać św. Anatola smile

Urodził się w III wieku w Aleksandrii (Egipt Ptolemejski). Pochodził prawdopodobnie z zamożnej rodziny i otrzymał staranne wykształcenie.

Anatol był utalentowanym muzykiem i kompozytorem oraz nieprzeciętnym fizykiem, matematykiem, arytmetykiem i astronomem. Uchodzi za wybitnego uczonego swoich czasów należącego do szkoły filozofii Arystotelesa.

 Zachowały się fragmenty kilkunastu książek napisanych przez Anatola. Są to dzieła z zakresu arytmetyki, chronometrii i matematyki oraz późniejsze traktaty o Zmartwychwstaniu Pańskim.

Ogromna wiedza i umiejętności z zakresu retoryki i dialektyki umożliwiały przyszłemu Ojcu Kościoła na wygaszenie buntu spowodowanego głodem i odstąpienie królowej Septimy Zenobii od oblężenia Brunchium, w części ówczesnej Aleksandrii. W czasie odbywających się negocjacji doprowadził do uwolnienia z oblężenia kobiet z dziećmi oraz osób starszych.

Około 268 roku został przez lud okrzyknięty biskupem Laodycei po prawdopodobnej śmierci wcześniejszego biskupa Euzebiusza, o którym wspominają przekazy iż w  swoich ostatnich latach został arianinem.

Anatol zmarł 3 lipca 283 roku w swoim mieście biskupim Laodycei (obecnie Latakia, Syria). Jego święto jest obchodzone 3 lipca podobnie jak wspominanego tego dnia św. Anatola Wyznawcy z Konstantynopola – pierwszego biskupa żyjącego dwa wieki później.

źródło:

http://nasipatroni.pl/sw-anatol-anatolis-z-laodycei-patron-matematykow/

Odsłony: 1341